Nedávno jsem na Kytarové snídani psal, jaké používám struny a jak často je měním. Zmínil jsem, že po každém hraní struny přejedu čistícím přípravkem. V posledních měsících používám čistič Dunlop Formula 65 a předpokládám, že ostatní budou fungovat víceméně podobně.

Dunlop Formula 65

Výrobce přišel na to, že když s čističem nebude dodávat hadřík, ušetří několik centů. No tak dobře, používám bavlněné dámské kalhotky, ale v hospodě kolem toho bývají blbé kecy, takže příště asi koupím jiný přípravek, s hadříkem.

Dunlop Formula 65 se nanáší snadno. Každou jednotlivou strunu přejedu lahvičkou s přípravkem, chlupatina v hrdle lahvičky se při přitlačení napouští roztokem. Poté struny otřu hadrem a za pár desítek vteřin je hotovo.

Nepozoroval jsem žádný bezprostřední vliv na zvuk strun, ale čistič zřejmě odstraní pot a kousky kůže ze strun a snad struny nějakým způsobem konzervuje, protože tmavé fleky koroze se při pravidelném používání přípravku objevily o něco později. Samotnou životnost strun přípravek zásadně neprodlouží, svoje oblíbené Elixíry musím nejpozději po dvou měsících tak jako tak vyměnit. Ale struny alespoň déle dobře vypadají.

Přípravek Dunlop Formula 65 stojí asi 150,- Kč a po dvou měsících každodenního používání jsem vypotřeboval odhadem asi polovinu. Z mého pohledu se taková drobná investice vyplatí.