Po týdnu je tady další tip na pozorný a soustředěný poslech. The Broken Circle Breakdown Bluegrass Band – If I Needed You.

Skladbu If I Needed You napsal a nahrál americký písničkář Townes Van Zandt v už roce 1971. Nebyl kdovíjaký zpěvák ani excelentní hráč, ale uměl napsat zajímavé melodie. If I Needed You se dočkala mnoha předělávek. Velká většina z nich kopíruje jednoduchý doprovod Townese Van Zandta, vystavěný na vybrnkávání chytlavé melodické linky. Sám skladbu hraji v podobě hodně blízké originálu, i když jsem se inspiroval i úpravou, kterou ji vtiskl Lyle Lovett.

If I Needed You doputovala i k nám. Otextoval ji Petr Novotný a pod názvem Duhové znamení ji hráli Fešáci. Jenomže Fešáci z téhle křehké písničky udělali celkem tuctovou country.

To belgická bluegrassová skupina The Broken Circle Breakdown se coveru zhostila skvěle. Ač bluegrass většinou moc nemusím, v tomto případě se muzikanti nepředvádějí, ale skutečně slouží písničce.

Tato verze If I Needed You zazněla v oceňovaném filmu The Broken Circle Breakdown (Přerušený kruh). Film bude pro muzikanty určitě zajímavý, ale umírá v něm dítě. A jako táta dvou dětí se na to podívat nedokážu. Ale hudbu z filmu si rád poslechnu.