Nepatřím mezi malé procento šťastlivců s absolutním sluchem a k naladění kytary jsem vždy potřeboval ladičku. Pro začínající kytaristy je optimální elektronická ladička, zkušenější mohou zkusit ladit třeba podle jiného nástroje, ale to už chce trénink.

Prošlo mi rukama několik různých elektronických ladiček většinou v ceně několika stokorun a všechny fungovaly celkem dobře. I ta poslední, nejpropracovanější, s piezoelektrickým klipovým kontaktním snímačem ale nakonec skončila odložená na dně šuplíku. V posledních letech používám výhradně aplikaci gStrings v telefonu s Androidem.

Ladička gStrings

Telefon mám totiž vždy po ruce a nemusím se starat o další krabičku, ve které se navíc vybíjejí baterky. Ovládání je intuitivní a aplikace zabírá jen minimum místa. Zkoušel jsem srovnat výstupy s klasickou velmi kvalitní ladičkou asi za 1.500,- Kč a gStrings funguje velice přesně. A to i v běžném telefonu nižší třídy za pár tisícovek.

Ladím před každým cvičením! A pokud hraji nějaké sólo s vytahováním strun, ladím i během cvičení. Není od věci ucho trénovat, vždy nejdřív zkusím naladit bez ladičky a gStrings pak použiji jen pro kontrolu a případnou korekci. Telefon si při ladění zpravidla pokládám na horní lub kytary.

Aplikaci je možné zakoupit za 50,- Kč, nebo je k dispozici verze zdarma – s reklamním proužkem. Reklama naštěstí nijak nepřekáží, takže jsem zůstal u verze zdarma. Podobných nástrojů jsou na Google Play mraky, stačí si vybrat. S jinými ale zkušenosti nemám.