Nedávno jsem jel na hodinu kytary a necítil se dobře. Měl jsem nějaké zdravotní potíže, byl jsem unavený, posledních pár dnů jsem necvičil a přemýšlel jsem o tom, že poprvé po více než dvou letech lekci zruším. O hodinu později jsem vyšel ze zkušebny ve zcela jiné náladě. Parádně jsme si zahráli a nakousli i novou těžkou skladbu. Byl jsem motivovaný minimálně na další týden každodenního cvičení.

Níže jsem sepsal 5 důvodů, proč hrát s učitelem. Hrál jsem několik let jako naprostý samouk, teď hraji s učitelem. Mám tedy relevantní srovnání.

1. Učitel inspiruje

Učitel nemusí být jen přísný šedivý pán v ZUŠce, učitelem může být třeba zkušenější kamarád, pokud má čas a chuť se vám věnovat. Důležité je, že je mnohem znalejším hráčem. Pokud jste nejlepší muzikant ve zkušebně, pak jste ve špatné zkušebně. Zahrát si s lepšími muzikanty je nejen vynikající zkušenost, ale především ohromná inspirace a motivace do dalšího cvičení a hraní.

2. Učitel opraví chyby a upozorní na špatné návyky

Můžete hrát sami doma v ložnici a těšit se z toho, jak vám to jde. Případně se vztekat, jak vám to nejde. Ale teprve zkušený učitel upozorní na chyby, které kazí celý přednes a dělají z vás podprůměrného hráče. A také rozpozná špatné návyky, které vás zbytečně brzdí v dalším zlepšování.

3. Učitel ukáže cestu

Na internetu, především na YouTube, je dnes k dispozici nepřeberné množství studijního materiálu. Teorie, technika hraní, improvizace i polopatické vysvětlení tisíců skladeb nejrůznějších žánrů. Stačí si vybrat a můžete strávit stovky a stovky hodin nad lekcemi zdarma. Jenomže zároveň je to past. Past nesystematického skákání z lekce na lekci, past toho, že nic nedotáhnete pořádně, protože v půlce utečete k něčemu jinému, v tu chvíli lákavějšímu. Učitel ukáže cestu. Přidělí skladby na cvičení. Samozřejmě, netrefí se vždy přesně do vašeho vkusu. Jenže i to je obohacující. Pokud se mi něco nelíbí, tak to nehraju. Ale nejdřív se to snažím pořádně naučit.

4. Učitel má kontakty

Když jsem začal hrát na kytaru, hrál jsem jednoduché písničky, s jednoduchými akordy a základními rytmy doprovodu, případně jednoduchým vybrnkáváním. Po čase jsem přešel ke složitějším skladbám, složitějším akordům, melodickým sólům a známým kytarovým rifům. Myslím, že většina kytaristů postupuje podobně. Po zvládnutí složitějších a poznatelných skladeb by měla následovat fáze hraní s dalšími muzikanty. A teď nemyslím jen mlátit v hospodě do kytar, ale zahrát tak, aby to bylo vzájemně obohacující a vznikaly zajímavé aranže. A tady může přijít neocenitelná pomoc učitele. Protože učitel má kontakty. V oboru se pohybuje spousty let. Zná další šikovné studenty i zaběhlé muzikanty. A může vědět o zajímavé partě nebo o vznikajícím projektu.

5. Učitel rozpozná, že na to prostě nemáte

Každý nemá na to, aby hrál v kapele. Velká většina z nás na to nemá. Učitel může korigovat cíle. Případně může po zvážení fyzických limitů doporučit jiný nástroj. Nebo jiný koníček.

Najít učitele může být, zvlášť na malém městě, těžké. Najít opravdu dobrého učitele může být extrémně těžké. Ale stojí to za námahu. Za dobrým učitelem se vyplatí i daleko dojíždět.